Buletin Info
Şedinţa Comisiei de Atestare luna martie 2018

Şedinţa Comisiei de Atestare va avea loc la sediul ASFOR din Bucureşti în data de 21-22 martie 2018.

Cu minimum două zile lucrătoare înainte de data programării şedinţei Comisiei vor avea loc procedurile de inventariere a dosarelor de către secretariatul Comisiei, respectiv a dosarelor cu documentele prezentate de operatorii economici în vederea atestării/reatestării, completarea şi însuşirea unei fişe cu documentele din fiecare dosar, precum şi întocmirea propunerii către Comisie a analizării dosarelor complete şi a respingerii dosarelor incomplete.

 
Ziua Forestierului, Zizin, Braşov, 29 Septembrie 2017

Asociaţia Forestierilor din România - ASFOR, împreună cu Federaţia Sindicatelor Libere din Industria Lemnului - FSLIL şi în colaborare cu DLG InterMarketing şi DLG International, organizează festivităţile prilejuite de Ziua Forestierului, ediţia 2017.

Citeşte mai departe...
 
BIFE-SIM, Ediţia a XXVI-a, 13-17 septembrie 2017, ROMEXPO

Romexpo, în parteneriat strategic cu Asociaţia Producătorilor de Mobilă din România (APMR) şi CCIR organizează, în perioada 13-17 septembrie 2017, cea de-a XXVI-a ediţie a BIFE-SIM – Târg internaţional de mobilă, echipamente şi accesorii.

Standul ASFOR poate fi vizitat în cadrul pavilionului C6. Vă aşteptăm!

Citeşte mai departe...
 
Dezbatere pe tema Periodicelor Forestiere din România, Septembrie 2017

Vă informăm că, în cursul lunii septembrie 2017, Secția de silvicultură a Academiei de Științe Agricole și Silvice ”Gheorghe Ionescu-Șișești” va organiza o dezbatere pe tema ”PERIODICELE FORESTIERE ROMÂNEȘTI: TRECUT, PREZENT ȘI VIITOR”.

Citeşte mai departe...
 
Sumal 2016

HOTĂRÂRE

pentru aprobarea Normelor referitoare la provenienţa, circulaţia şi comercializarea materialelor lemnoase, la regimul spaţiilor de depozitare a materialelor lemnoase şi al instalaţiilor de prelucrat lemn rotund, precum şi a unor măsuri de aplicare a Regulamentului (UE) nr. 995/2010 al Parlamentului European şi al Consiliului din 20 octombrie 2010 de stabilire a obligaţiilor ce revin operatorilor care introduc pe piaţă lemn şi produse din lemn

 

Având în vedere prevederile Regulamentului (UE) nr. 995/2010 al Parlamentului European şi al Consiliului din 20 octombrie 2010 de stabilire a obligaţiilor ce revin operatorilor care introduc pe piaţă lemn şi produse din lemn, prevederile art. 68-72 din Legea nr. 46/2008 - Codul silvic, republicată, cu modificările ulterioare,

În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, şi al art. 73 din Legea nr. 46/2008 - Codul silvic, republicată, cu modificările ulterioare,

 

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre

 

Art. 1. – Se aprobă Normele referitoare la provenienţa, circulaţia şi comercializarea materialelor lemnoase, la regimul spaţiilor de depozitare a materialelor lemnoase şi al instalaţiilor de prelucrat lemn rotund, precum şi a unor măsuri de aplicare a Regulamentului (UE) nr. 995/2010 al Parlamentului European şi al Consiliului din 20 octombrie 2010 de stabilire a obligaţiilor ce revin operatorilor care introduc pe piaţă lemn şi produse din lemn, denumite în continuare norme, prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre.

Art. 2. – (1) Reglementările subsecvente Hotărârii Guvernului nr. 470/2014, cu modificările și completările ulterioare, care se aplică în continuare, în măsura în care nu contravin prevederilor prezentei hotărâri, până la data elaborării reglementărilor de punere în aplicare a prezentei hotărâri sunt:

Ordinul nr. 836 din 7 octombrie 2014 pentru aprobarea condiţiilor şi a procedurii de emitere, suspendare sau retragere a acordului de distribuire şi utilizare a formularelor documentelor cu regim special Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 747 din data de 14 octombrie 2014

Ordinul nr. 837 din 8 octombrie 2014 pentru aprobarea Metodologiei privind organizarea şi funcţionarea SUMAL, obligaţiile utilizatorilor SUMAL, precum şi structura şi modalitatea de transmitere a informaţiilor standardizate Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 761 din data de 21 octombrie 2014.

Ordinul  nr. 819 din 14 mai 2015 pentru aprobarea Metodologiei de exercitare a atribuţiilor de control prevăzute la art. 2 din Hotărârea Guvernului nr. 668/2011 privind desemnarea autorităţii competente pentru aplicarea Regulamentului (UE) nr. 995/2010 al Parlamentului European şi al Consiliului din 20 octombrie 2010 de stabilire a obligaţiilor care revin operatorilor care introduc pe piaţă lemn şi produse din lemn Publicat  în: Monitorul Oficial  nr. 376 din 29 mai 2015

(2) Avizele și autorizațiile emise până la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri își mențin valabilitatea pentru întreaga perioadă pentru care au fost emise.

Art. 3. – (1) Prezenta hotărâre intră în vigoare la 120 de zile de la publicarea acesteia în Monitorul Oficial al României.

(2) În scopul implementării SUMAL, autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură poate realiza testarea acestuia pe o perioadă de 100 de zile, de la data publicării în Monitorul Oficial.

(3) În perioada prevăzută la alin. (2), autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură poate face testări asupra implementării SUMAL, în baza metodologiei care se stabileşte prin ordin al conducătorului autorităţii publice centrale care răspunde de silvicultură.

(4) La data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, se abrogă Hotărârea Guvernului nr. 470/2014 pentru aprobarea Normelor referitoare la provenienţa, circulaţia şi comercializarea materialelor lemnoase, la regimul spaţiilor de depozitare a materialelor lemnoase şi al instalaţiilor de prelucrat lemn rotund, precum şi a unor măsuri de aplicare a Regulamentului (UE) nr. 995/2010 al Parlamentului European şi al Consiliului din 20 octombrie 2010 de stabilire a obligaţiilor ce revin operatorilor care introduc pe piaţă lemn şi produse din lemn, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 426 din 10 iunie 2014, cu modificările şi completările ulterioarerul Oficial al României.

 

 

PRIM-MINISTRU

 

Dacian Julien CIOLOȘ

Anexa

 

Normele referitoare la provenienţa, circulaţia şi comercializarea materialelor lemnoase, la regimul spaţiilor de depozitare a materialelor lemnoase şi al instalaţiilor de prelucrat lemn rotund, precum şi a unor măsuri de aplicare a Regulamentului (UE) nr. 995/2010 al Parlamentului European şi al Consiliului din 20 octombrie 2010 de stabilire a obligaţiilor ce revin operatorilor care introduc pe piaţă lemn şi produse din lemn

 

Art. 1. – (1) Prezentele norme cuprind reglementări referitoare la provenienţa, circulaţia şi comercializarea materialelor lemnoase, a lemnului şi produselor din lemn, la regimul spaţiilor de depozitare a materialelor lemnoase şi al instalaţiilor de prelucrat lemn rotund, precum şi unele măsuri de aplicare a Regulamentului (UE) nr. 995/2010 al Parlamentului European şi al Consiliului din 20 octombrie 2010 de stabilire a obligaţiilor ce revin operatorilor care introduc pe piaţă lemn şi produse din lemn.

Citeşte mai departe...
 

Adeziuni pentru a deveni membru ASFOR

 

ASFOR ASOCIATIA FORESTIERILOR DIN ROMÂNIA – ASFOR

Sos.Pipera nr.46 F, sector 2, Bucuresti, cod 020112

Fax: 4021-2321072 ; Tel.: 2326333;2333705;0318054121

E.mail : Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza : Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza

Site internet: www.asociatiaforestierilor.ro

CUI RO 6812970

 

 

 

SITUATIA AGENTILOR ECONOMICI CARE AU DEPUS ADEZIUNI

PENTRU A DEVENI MEMBRI ASFOR

APRILIE 2016 – AUGUST 2016

 

 

SE APROBA

CONSILIUL DIRECTOR

ASFOR

HCD 114/30.09.2016

 

 

NR. CRT AGENTUL ECONOMIC JUDET SUCURSALA ASFOR

1. SC CON-NEL SILVA SRL SIBIU SIBIU

2. SC MEZSILV SRL SUCEAVA SUCEAVA

3. SC ALEXFORCAM SRL BISTRITA-NASAUD CLUJ

4. SC FOREST GRUP ECO SRL SUCEAVA SUCEAVA

5. SC SEFORA SRL TIMIS DE VEST

6. SC BLAGA EXPLO SRL MARAMURES BAIA MARE

7. SC VASIROM SRL DAMBOVITA PRAHOVA

8. SC FORMOBI CONSTRUCT SRL PRAHOVA PRAHOVA

9. SC ALROB-SILV SRL PRAHOVA PRAHOVA

10. SC TRANSALPIN 2008 SRL GORJ VALCEA

11. SC YDAIL CONSTRUCT SRL GORJ VALCEA

12. SC MOROEXFOR SRL GORJ VALCEA

13. SC GIL FOREST SRL SIBIU SIBIU

 

 

14. SC EXIGENT FOREST SRL-D MARAMURES BAIA MARE

15. SC UDREA FOREST SRL DAMBOVITA PRAHOVA

16. SC LEONARD FOREST SRL SUCEAVA SUCEAVA

17. SC SECUIU PROD-COM SRL IALOMITA BUCURESTI

18. SC OPRIAVAS SRL VRANCEA BUZAU

19. SC RODIASILV SRL GORJ VALCEA

20. SC SLCOR SILVA SRL BUZAU BUZAU

21. SC ATANASIU FOREST SRL ARAD DE VEST

22. SC RHODODENDRON SRL BISTRITA-NASAUD CLUJ

23. SC FLOB SRL SUCEAVA SUCEAVA

23. SC EXPLOCOSMAD SRL SUCEAVA SUCEAVA

24. SC VD TERMINAL SRL SUCEAVA SUCEAVA

25. SC NEO DARSIM SRL BISTRITA-NASAUD CLUJ

26. SC DRAGMAR EXIM SRL BACAU BACAU

27. SC SILVER FOREST INVEST SRL BRASOV BRASOV

28. SC SURFOREST SRL MARAMURES BAIA MARE

29. SC IVAN PEKURA SRL MARAMURES BAIA MARE

30. SC MOBI-LUX TEAM SRL MARAMURES BAIA MARE

31. SC FORLEPSA SRL VRANCEA BUZAU

32. SC NEDAD EXPLO SRL BRASOV BRASOV

33. SC VAG EXPLOFOREST SRL VRANCEA BUZAU

34. SC CUCU IANCULESCU FOREST SRL TIMIS DE VEST

35. SC MIH-EL SRL TIMIS DE VEST

36. SC OTTO SILVA SRL BISTRITA-NASAUD CLUJ

37. SC DUMY’S & MERY’S & YVONN’S SRL TIMIS DE VEST

38. SC GHEO-WALD FOREST SRL SIBIU SIBIU

39. SC RODEO DANY SRL HUNEDOARA CARAS

40. SC HUANITO IVASCU SRL MARAMURES BAIA MARE

41. SC CRIS & TIM EXIM SRL VRANCEA BUZAU

42. SC MAVILIN PREST SRL GORJ VALCEA

43. SC LYADOR FOREXPRES SRL VRANCEA BUZAU

44. SC CRYS-MAR EXCLUSIV 2006 SRL ARGES PRAHOVA

45. SC IAZADUM INTER FOREST SRL PRAHOVA PRAHOVA

46. SC PETCRISLEMN SRL MARAMURES BAIA MARE

47. SC LEIRAD PREST SRL VALCEA VALCEA

48. SC CARUNTU FOREST SRL VALCEA VALCEA

49. SC DENILIA FOREST SRL VALCEA VALCEA

50. SC CARPATI FOREST SRL VALCEA VALCEA

51. SC CRAIUL MUNTILOR SRL VALCEA VALCEA

52. SC SALMIR IMPEX SRL MARAMURES BAIA MARE

53. SC JOFA SRL MARAMURES BAIA MARE

54. SC VECIUNCA PROD COM SRL TIMIS DE VEST

55. SC SORI FOREST SRL TIMIS DE VEST

56. SC MR. LUCASS SRL CONSTANTA BUCURESTI

57. SC GROM ANDREPAV SRL NEAMT NEAMT

58. SC MARDUVEP SRL MARAMURES BAIA MARE

59. SC UCA FOREST SRL VRANCEA BUZAU

60. SC CARPATKUB SRL-D COVASNA BRASOV

61. SC CONTACT NORD SRL BISTRITA-NASAUD CLUJ

62. SC YNLAND FOREST TRANS SRL TIMIS DE VEST

63. SC MANVIO FOREST SRL BISTRITA-NASAUD CLUJ

64. SC BESATRANS PRUND SRL BISTRITA-NASAUD CLUJ

65. SC FOREST GROUP SRL SIBIU SIBIU

66. SC RAZUSTOM SRL CARAS-SEVERIN CARAS-SEVERIN

67. SC FOREX SAGEATA SRL SUCEAVA SUCEAVA

68. SC VINBRAFOREST SRL GORJ VALCEA

69. SC MADFLOR FOREST SRL VALCEA VALCEA

70. SC MIRAND GREEN FOREST SRL ARGES ARGES

71. SC PSA BENIN FOREST SRL ARGES ARGES

72. SC FAGETUL STEGERANA SRL MARAMURES BAIA MARE

73. SC OS GOLDENGREEN EST SRL SUCEAVA SUCEAVA

74. SC SORG SRL VALCEA VALCEA

75. SC LUMFOR EXP SRL MEHEDINTI VALCEA

76. SC NEXTWOOD SRL GORJ VALCEA

77. SC ALIAME FOREST SRL BISTRITA-NASAUD CLUJ

78. SC TUDOREL & STEFANIA FOREST EXPLORE SRL VRANCEA BUZAU

79. SC EMMY CARGO FOREST SRL BUZAU BUZAU

80. SC FORESTA SOHATU SRL CALARASI BUCURESTI

81. SC TRANSFOREST SRL COVASNA BRASOV

82. SC COS & VAL SRL BACAU BACAU

83. SC FOREST RIVER WOOD SRL BISTRITA-NASAUD CLUJ

84. SC VALETTI SRL VRANCEA BUZAU

85. SC TUBEROZA SRL ARAD DE VEST

 

 

 
TranslateBreasla Forestierilor din Romania

TE ASTEAPTA !

VINO IN ASOCIATIA NOASTRA

DEVII MEMBRU ASFOR.

La noi vei gasi:

  • Sustinere si reprezentare

  • Sprijin in vederea atestarii

  • Ajutor profesional si colegial

  • Intermediere in parteneriate

  • Colaborari

  • Sprijin pentru targuri si expozitii

  • Servicii de consultanta

ESTE MOMENTUL SA FACI

PARTE DIN

FAMILIA FORESTIERILOR

Avem 22 vizitatori online